ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 3 دقیقه است

  بسیار خب
    پرینت

  افزودن یا ویرایش فهرست(منو)

  فهرست چیست و چه کاربردی دارد؟

  فهرست، ترجمه ی عبارت Menu است. بنابراین همانطور که از نام انگلیسی این عبارت نیز مشخص است، با استفاده از فهرست ها، شما میتوانید در سایت خود منو های متنوعی ایجاد کنید و آنها را در بخش های مورد نظرتان به کار بگیرید. منو هایی که با استفاده از این امکان ایجاد میشوند، میتوانند دارای چندین مرحله باشند. بنابراین شما میتوانید انواع منو های کشویی و دراپ داون را با استفاده از امکان ایجاد فهرست در وردپرس، برای خود ساخته و در وبسایت خود مورد استفاده قرار دهید. انتخاب ترجمه “فهرست” برای عبارت Menu بسیار انتخاب هوشمندانه ای بوده، چرا که با توجه به خروجی کد این بخش (خروجی ul و li) چیزی که برای شما ایجاد میشود، عملا یک فهرست است که در صورت تمایل شما میتواند به شکل منو نیز به نمایش در بیاید. بنابراین همانطور که مشخص است، فهرست ها با انعطاف پذیری خود میتوانند امکانات زیادی را در اختیار شما بگذارند و به کار گیری وبسایت شما را نیز برای کاربران ساده تر کنند.

  چگونه در وردپرس یک فهرست ایجاد و یا آیتمی رو اضافه کنیم؟

  برای ایجاد یک فهرست جدید در وردپرس، کافی است در ناحیه مدیریت، از منوی نمایش به زیر منوی فهرست مراجعه کنید.

  ایجاد فهرست در وردپرس - ایجاد منو در وردپرس - ساختن فهرست

  سپس مطابق تصویر بالا، در بخش “نام فهرست” نام مورد نظرتان را برای ایجاد فهرست جدید وارد کرده و روی دکمه “ساخت فهرست” کلیک کنید تا منوی جدید شما ساخته شود. بعد از کلیک بر روی این دکمه خواهید دید که ناحیه ی سمت راست بخش ایجاد فهرست که تا حالا به صورت مات نمایش داده میشد، حالا در دسترس شما قرار گرفته و قابل استفاده است. همچنین تنظیمات مرتبط با منو را نیز قادر خواهید بود در میانه ی صفحه مشاهده نمایید.

  تنظیمات اصلی فهرست

  برای هر فهرست، مطابق تصویر زیر، در بخش تنظیمات فهرست، دو تنظیم ساده ولی مهم در اختیار شما قرار گرفته است.

  تنظیمات فهرست در وردپرس - تنظیمات منو در وردپرس

  تنظیم اول با عنوان “اضافه شدن خودکار برگه ها” باعث میشود که هر برگه ی جدیدی که در وردپرس ایجاد کنید، بلافاصله و بدون نیاز به اعلام هر نوع تغییر، به فهرست شما افزوده شده و در سایت (در محلی که برای نمایش فهرست تعیین کرده اید) به نمایش در بیاید.تنظیم دوم با عنوان “جایگاه در پوسته” تعیین میکند که این فهرست باید در چه بخشی از سایت شما به نمایش در بیاید. محل نمایش هر فهرست را میتوانید به سادگی از همین بخش انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر قالب، با توجه به امکانات آن، ممکن است ناحیه های مختلفی را برای قرار دادن منو در اختیار شما بگذارد و همچنین نام این نواحی در هر پوسته متفاوت خواهد بود. در ادامه ی این آموزش در بخش “مدیریت جایگاه فهرست ها” به این مطلب بیشتر خواهیم پرداخت. فقط کافی است این مطلب را بدانید که اگر محل نمایش فهرست را از طریق تنظیمات این بخش تعیین نکنید، بعدا هم میتوانید از طریق دیگری این کار را انجام دهید.

  افزودن آیتم های جدید به منو
  فرضا دسته بندی جدید، صفحه جدید و…

  وقتی برای اولین بار منویی در وردپرس ایجاد می کنید، وردپرس به صورت پیشفرض برای شما لیستی از برگه ها، امکان درج پیوند ها و لیستی از دسته بندی ها را جهت اضافه کردن به فهرست جدید نمایش میدهد. اگر از افزونه ای مانند ووکامرس استفاده کرده باشید، آیتم هایی که به صورت پیشفرض جهت افزودن به منو به شما نمایش داده میشود ممکن است متفاوت باشد.

  نکته ی مهم این است که شما میتوانید در صورت تمایل امکان افزودن نوشته ها، برچسب ها، ساختار ها و … را نیز به فهرست خود اضافه کنید. برای انجام این کار کافی است در بالای صفحه روی “تنظیمات صفحه” کلیک کنید و سپس آیتم هایی که مایلید برای افزودن به فهرست در اختیار شما قرار بگیرد را تیک بزنید. (بخش نمایش در صفحه نمایشگر)
  نکته: در صورتی که خواستید از دسته بندی های سایت چیزی رو به منو اضاف کنید تیک ” دسته بندی محصولات” رو بزیند

  تنظیمات صفحه - هدف پیوند - کلاس های css - توضیح - منو ها در وردپرس

  خوب، حالا که به سراغ بخش تنظیمات صفحه رفته اید، لطفا همین حالا گزینه های “هدف پیوند”، “کلاس CSS” و همچنین در صورت تمایل “توضیح” را نیز فعال کنید. در رابطه در ادامه با هم صحبت خواهیم کرد.

  افزودن آیتم های جدید به منو در وردپرس

  خوب، حالا مثلا برای افزودن یک برگه به فهرست مورد نظرمان، کافی است در لیست برگه ها، برگه ی مورد نظر را انتخاب نموده و روی دکمه “افزودن به فهرست” کلیک کنیم. توجه داشته باشید که اضافه شدن آیتم انتخابی به فهرست، ممکن است چند ثانیه ای به طول بیانجامد، بنابراین صبور باشید.برای دیدن تمامی آیتم های موجود در یک گروه میتوانید روی لینک “دیدن همه” کلیک کنید و یا برای جستجو به دنبال آیتم مورد نظر از لینک “جست و جو” استفاده کنید.دقیقا به همین نحو میتوانید لینک های دلخواهتان را نیز به فهرست اضافه کنید. برای مثال کافی است ابتدا روی “پیوند ها” کلیک کنید تا تنظیمات این ناحیه به نمایش در بیاید. (مطابق تصویر زیر)

  افزودن لینک به منو در وردپرس

  سپس در بخش “نشانی” ادرس اینترنتی دلخواه خود را وارد کنید و در بخش “متن پیوند” نیز عنوان دلخواهتان را تایپ نموده و سپس روی “افزودن به فهرست” کلیک کنید تا لینک به فهرست افزوده شود. توجه داشته باشید که اگر مایلید این پیوند به هیچ آدرس خاصی اشاره نکند، میتوانید در بخش نشانی برای آن # وارد کنید.آیتم های انتخابی شما، هرچه که باشند، پس از فشردن کلید “افزودن به فهرست” در سمت چپ صفحه به صورت یک لیست پدیدار خواهند شد.
  در صورتی که خواستید دسته بندی محصولات رو اضافه کنید
  مثل روش بالا به قمست دسته بندی ها بروید و تیکت دسته بندی مورد نظر رو بزنید و سپس افزودن به فهرست را بزنید
  اکنون ایتم مورد نظر به اخر لیست اضافه شده، ایتم مورد را درگ کنید و هر جایی که خواستید توی فهرست قرار بدین

  مدیریت آیتم های فهرست در وردپرس

  هر یک از این آیتم ها را میتوانید با استفاده از کشیدن و رها کردن (درگ اند دراپ با ماوس) جا به جا کرده و به محل دلخواه خود ببرید. در اینجا برای اینکه بتوانید منو های کشویی یا دراپ داون ایجاد کنید، کافی است آیتم های مورد نظر را با استفاده از کشیدن و رها کردن، به زیر آیتم والد مورد نظرتان ببرید. (مانند تصویر بالا)توجه داشته باشید که قالب شما باید از نمایش منو های دراپ داون پشتیبانی کند تا بتوانید این حالت را در وبسایت خود به نمایش بگذارید. مثلا ممکن است قالب شما چندین محل برای قرار گیری منو ها در اختیار شما قرار داده باشد ولی تنها در محل منوی اصلی از نمایش منو های کشویی و دراپ داون پشتیبانی کند، بنابراین این نوع منو را تنها در همان ناحیه خاص خواهید توانست به کار ببرید.هر یک از آیتم هایی که در فهرست قرار میدهید دارای تنظیماتی هستند که با کلیک بر روی مثلثی که در سمت چپ هر ایتم موجود است در اختیار شما قرار می گیرد. روی این مثلث کلیک کنید تا تنظیمات آیتم مورد نظر، مانند شکل زیر برای شما به نمایش در بیاید :

  تنظیمات آیتم های منو در وردپرس

  صفت عنوان : هر آیتم منو یک تگ a تولید میکند. بنابراین هر عبارتی که در بخش “صفت عنوان” وارد کنید به عنوان title تگ a در نظر گرفته می شود.نمایش پیوند در پنجره / زبانه تازه : اگر مایلید لینک های موجود در منو در هنگام کلیک کاربر در صفحه ی جدیدی باز شوند باید این گزینه را فعال کنید.کلاس های css : دقت کرده اید که در بعضی از سایتها، هر یک از آیتم های منو رنگ و شکل خاصی دارند؟ این امر با قرار دادن کلاس CSS خاص در بخش “کلاس های css” محقق میشود. (مثلا در تصویر بالا کلاس color1 را به آیتم منو اختصاص داده ایم، با این کار این آیتم، کلیه ی خصوصیاتی که برای کلاس color1 تعریف شده باشد را به نمایش می گذارد)توضیح : در بخش توضیح میتوانید توضیح کوتاهی برای آیتم خود وارد کنید. این توضیح تنها زمانی به نمایش در می آید که قالب شما از این امکان پشتیبانی کند.

  بعد از اینکه فهرست دلخواهتان را ایجاد کردید کافی است روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید تا فهرست شما به روز رسانی شده و قابل استفاده باشد. حالا با هم به سراغ تنظیم جایگاه ها می رویم.

  مدیریت محل نمایش فهرست ها (جایگاه ها)

  خوب حالا که فهرست مورد نظرتان را ایجاد کردید، نوبت به تعیین محل نمایش آن در سایت میرسد. برای تعیین محل به نمایش در آمدن فهرست در سایت، در بالای صفحه روی تب “مدیریت جایگاه ها” کلیک کنید تا بخش مربوط به این تب برای شما به نمایش در بیاید :

  مدیریت جایگاه های نمایش فهرست در وردپرس

  همانطور که در تصویر بالا مشخص است شما میتوانید برای هر جایگاه تعیین شده در قالبتان، فهرست مورد نظرتان را برای نمایش انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که الزامی نیست که حتما برای همه ی نواحی، فهرستی در نظر بگیرید و به سادگی میتوانید بخشی را خالی بگذارید. همچنین توجه داشته باشید که نام جایگاه فهرست ها در هر قالب ممکن است متفاوت باشد.وقتی جایگاه فهرست خود را انتخاب کردید، بر روی “ذخیره ی تغییرات” کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

  نمایش فهرست ها در سایدبار

  تا اینجا یاد گرفتیم که فهرست های دلخواه خود را در نواحی تعیین شده در پوسته ی وبسایت خود قرار دهیم. اما اگر بخواهید یک فهرست در سایدبار سایت شما به نمایش در بیاید باید چه کار کنید؟ این کار خیلی ساده است. کافی است از منوی نمایش به زیر منوی “ابزارک ها” بروید. سپس ابزارک “فهرست دلخواه” را پیدا کرده و در محل دلخواه خود در سایدبار قرار دهید. منوی دلخواه خود را در این ابزارک انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید. به همین سادگی فهرست دلخواه شما در سایدبار سایتتان به نمایش در خواهد آمد.

  ویرایش فهرست های از پیش ساخته شده

  اگر در وبسایت خود چندین فهرست داشته باشید، برای ویرایش فهرستی که از قبل ایجاد کرده اید کافی است از منوی نمایش به زیر منوی “فهرست ها” مراجعه کرده و سپس در بالای صفحه فهرست دلخواه خود را برای ویرایش انتخاب نمایید :

  انتخاب یک فهرست برای ویرایش

  سپس روی “گزینش” کلیک کنید تا فهرست جهت ویرایش به نمایش گذاشته شود.همچنین در همین بخش با کلیک بر روی لینک “فهرستی تازه بسازید” میتوانید یک فهرست جدید ایجاد کرده و مورد استفاده قرار دهید.

  منبع :مستر کد